ΕΝΑΡΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ERASMUS+ KA1

Η εφαρμογή του σχεδίου δράσης ΚΑ1 ξεκίνησε.

Στην πρώτη κινητικότητα συμμετείχαν η κ. Μ. Λουμάκου (Δ/ντρια-ΠΕ 70), η κ. Ν. Σισσαμπέρη (Υπο/ντρια- ΠΕ 70) και η κ. Κ. Πολίτη ΠΕ 11) οι οποίες μετέβησαν στην Βαρκελώνη όπου παρακολούθησαν το σεμινάριο (διάρκειας 30 ωρών) με τίτλο: “Tablets and Smartphones: using mobile devices as educational tools” (28/10/2019- 2/11/2019).

Ήδη, οι συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί εφαρμόζουν σχετικές δραστηριότητες στις τάξεις όπου διδάσκουν, έχουν ενημερώσει όλους /ες τους/ις εκπαιδευτικούς τους  του σχολείου μας. Επιπλέον, σε συνεργασία με τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου του ΠΕΚΕΣ Δυτ. Ελλάδας κ. Π. Παπαδούρη έχει προγραμματιστεί σεμινάριο επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών όμορων σχολικών μονάδων στο οποίο οι προαναφερθείσες εκπαιδευτικοί θα είναι επιμορφώτριες.

Τέλος, το ίδιο σεμινάριο θα γίνει για την επιμόρφωση των φοιτητών/ριών του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών οι οποίοι/ες συμμετέχουν στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης στο σχολείο μας.

Το επόμενο προγραμματισμένο ταξίδι θα γίνει τον Φεβρουάριο.