ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Ε΄ ΤΑΞΗΣ

Στο 4ο εργαστήριο  με τίτλο «Εκφράζω τα συναισθήματά μου» οι μαθητές της Ε΄ τάξης δημιούργησαν το δικό τους έργο, με βασικό πυρήνα τα χρώματα και εκφράστηκαν δημιουργικά για να προσδιορίσουν ένα συναίσθημα.Τα παιδιά αντιλήφθηκαν τη δημιουργική διαδικασία μέσα από την προσωπική τους εμπειρία και ενισχύθηκε η αυτοπεποίθησή τους από το αποτέλεσμα. Στη συνέχεια, όλα τα έργα των μαθητών έγιναν βιβλίο. Έπειτα, οι μαθητές κατασκεύασαν το «Ρομπότ των συναισθημάτων». Είναι μία διασκεδαστική κατασκευή για τα συναισθήματα όπου τα παιδιά συζήτησαν για τα συναισθήματα που έχουν σε συνδυασμό με το έργο που δημιούργησαν προηγουμένως. Στο τέλος, οι μαθητές έφτιαξαν το ουράνιο τόξο των συναισθημάτων ζωγραφίζοντας τις αποχρώσεις των συναισθημάτων!