ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ: «TΟ REPORT ΚΑΙ ΤΟ BLOCK ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΡΡΟΣ»

Η Ε2 και η Στ1 τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος» που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το 2016 μέχρι σήμερα στο πλαίσιο εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Οι μαθητές/ριες της Ε2 τάξης έφτιαξαν αξιόλογες αφίσες με συμβουλευτικό χαρακτήρα οι οποίες αναδεικνύουν το γεγονός ότι η φωνή τους έχει δύναμη -ακόμα και στο διαδίκτυο- και ότι είναι σημαντικό όταν συναντούν online κάτι το οποίο τους αναστατώνει/πληγώνει ή βλάπτει να το λένε σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύονται.

Οι μαθητές/ριες του Στ1 συμμετείχαν με ένα όμορφο τραγούδι γράφοντας πρωτότυπους στίχους και το οποίο ύστερα το ηχογράφησαν. Για να το ακούσετε μπορείτε να μπείτε στη σελίδα του έργου https://drive.google.com/file/d/18XOUruVtvG-XiyeJSe68cIEK0dzr7sdW/view

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τους στίχους!

Το διαδίκτυο είναι η αγάπη μου,

Το διαδίκτυο είναι η ζωή μου.

Όμως αν δεν προσέξω και η καταστροφή μου.

(Bro) Το  report και το block πρέπει να πατώ!

Βίντεο, φωτογραφίες, συνομιλίες μυστικές,

Μπορεί να είναι οι ¨προδώσεις¨ μου οι φριχτές!

Όμως αν το μοιραστώ μπορεί και να δικαιωθώ!

(Bro) Το  report και το block πρέπει να πατώ!

Βίντεο, φωτογραφίες, συνομιλίες μυστικές,

Μπορεί να είναι οι ¨προδώσεις¨ μου οι φριχτές!

Όμως αν το μοιραστώ μπορεί και να δικαιωθώ!

Είμαστε παιδιά γερά και δυνατά,

ό,τι και να γίνει θάρρος στην καρδιά!

Είμαστε παιδιά γερά και δυνατά,

ό,τι και να γίνει θάρρος στην καρδιά!

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου θα εορταστεί στις 08/02/2022 σε περισσότερες από 180 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ.