ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Ε΄ ΤΑΞΗΣ- 3ος κύκλος

Στο 6ο εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο «Ο εθελοντισμός μέσα από την τέχνη»  οι μαθητές ήρθαν σε επαφή μέσα από την τέχνη με τις αξίες του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης.  Αρχικά, παρακολούθησαν το animation Μια ανθρώπινη οικογένεια – Τροφή για όλους (The long spoons). Στηρίζεται σε ένα αλληγορικό παραμύθι για τη συνεργασία και την αλληλεγγύη που απαντάται σε πολλές περιοχές του κόσμου.  Στη συνέχεια παρακολούθησαν ένα ολιγόλεπτο animation σχετικά με την προσφορά και τον εθελοντισμό και τη μαθητική ταινία Η ζωή μια ρόδααπό το 55ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας που συμμετείχε στον 3ο πανελλήνιο διαγωνισμό «Ένας Πλανήτης… μια ευκαιρία». Τέλος, οι μαθητές/ριες προβληματίστηκαν και κλήθηκαν να εκφράσουν τις σκέψεις τους μετά την ανάγνωση του ποιήματος «Αλληλεγγύη» του Γιώργου Σεφέρη.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε τις σκέψεις των μαθητών!