Η ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ Δ2

Η τάξη Δ2 προσεγγίζει το αφιέρωμα της σχολικής κοινότητας απέναντι στην σχολική βία και εκφράζεται ενάντια σε αυτήν με έναν βιωματικό και πρωτότυπο τρόπο.

Με μια μυθική φιγούρα από την χώρα  του παραμυθιού και δίνοντας της το όνομα “Αστερούλα” το Δ2 ταυτίζει την καλόκαρδη μάγισσα με την φιλία και την αποδοχή.

Έχοντας  σαν αφετηρία το μάθημα στην γλώσσα με τίτλο “οι χαρταετοί”  και δουλεύοντάς το με την δασκάλα της τάξης και  εν συνέχεια στο μάθημα των εικαστικών οι έννοιες της φιλίας, της συνεργασίας, της αγάπης και της ελευθερίας που διδάχτηκαν στο γλωσσικό κείμενο, υλοποιήθηκαν μέσω μιας αποκριάτικης κατασκευής της Μάγισσας Αστερούλας.
Η κατασκευή της Μάγισσας  είναι ο στοχασμός του παιδικού μυαλού, όταν όλα είναι ένα όνειρο και μια φαντασία, αλλά στην σχολική τάξη, μεταφράζεται σε φιλία και καλοσύνη, σε συναίσθημα και ομορφιά, σε συνεργασία  και αποδοχή του “Άλλου” όσο διαφορετικός κι αν είναι από εμάς.
Η Μάγισσα Αστερούλα του  Δ2  είναι η όμορφη  παιδική φιλία στα χρόνια του σχολείου.