ΕΝΑΡΞΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ – ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ /ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ ξεκινάει και για τα Δημοτικά Σχολεία η εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Το Σχολείο μας θα χρησιμοποιήσει την ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα του ΥΠΑΙΘ e-me.

Τι πρέπει να κάνετε

1. Οι γονείς να δημιουργήσουν ένα λογαριασμό για κάθε παιδί τους που φοιτά στο σχολείο μας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)
  2. Μπαίνετε στη διεύθυνση www.sch.gr
  3. Πατάτε εγγραφή
  4. Εγγραφή μαθητών
  5. Ας ξεκινήσουμε

Για να συμπληρώσετε τη φόρμα θα χρειαστείτε Αριθμό Μητρώου (Α.Μ) μαθητή. Για τους μαθητές των τάξεων Γ, Δ, Ε, ΣΤ ο Α.Μ. βρίσκεται στην καρτέλα βαθμολογίας που πήρατε το προηγούμενο τρίμηνο (Οι μαθητές των Α και Β τάξεων δεν παίρνουν βαθμολογία). Σε κάθε περίπτωση θα επικοινωνήσουν μαζί σας οι δάσκαλοι των τάξεων για να σας δώσουν ΑΜ.

Αφού πάρετε Α.Μ.

1. Συμπληρώνετε τη φόρμα
  2. Υποβολή

Στη συνέχεια θα πρέπει να επικοινωνήσετε πάλι με τους δασκάλους των τάξεων για να τους δώσετε το χαρακτηριστικό του ΠΣΔ έτσι ώστε να μπορούν να εντάξουν τους μαθητές στην ψηφιακή τάξη.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΞΗ

Αφού ολοκληρώσετε τη διαδικασία με το ΠΣΔ μπαίνετε στην ψηφιακή τάξη του e -me στη διεύθυνση e-me.edu.gr

Στην αρχική οθόνη δεξιά έχει οδηγίες για μαθητές

Στον σύνδεσμο μπορείτε να διαβάσετε τις οδηγίες https://dschool.edu.gr/menoumespiti/assets/LetsStartWith_eme_StepByStep_Guidelines4Studentsv1.0-Mar2020.pdf

Για οτιδήποτε χρειαστείτε οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας θα σας βοηθήσουν.